Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa

 

 Parkiet jest u nas wciąż modny i popularny. Jednak jest to jeden z tych typów podłogi, który wymaga sporo zachodu. Nie wystarczy dbać o niego na co dzień, ale co kilka lat konieczna jest odnowa w postaci cyklinowania. Na szczęście nie jest to trudne przedsięwzięcie, niemniej wymaga pewnego wysiłku i uwagi. W naszym artykule znajdą Państwo wskazówki, jak się zabrać do tego wyzwania i co zrobić, by podłoga po cyklinowaniu była, niczym nowa.


Cyklinowanie – co to takiego?


Najkrócej rzecz ujmując to cyklinowanie jest procesem szlifowania wierzchniej warstwy podłogi. Zostaje zdarta i wygładzona cienka powłoka, którą następnie należy oczyścić i ponownie zabezpieczyć farbą lub lakierem. Do cyklinowania wykorzystuje się specjalną maszynę, popularnie nazywaną „cykliniarką”. Jest to proces, który wymaga staranności i minimum doświadczenia w obsłudze tego typu urządzeń. Cyklinować można parkiety oraz innego typu podłogi drewniane. Warunkiem zasadniczym jest to, że poszczególne elementy (klepki, panele czy deski) nie mogą być obluzowane. Aby wycyklinować podłogę, można wynająć firmę, które się tym zajmuje, wypożyczyć urządzenie i samemu wykonać zadanie, albo kupić cykliniarkę i samodzielnie lub z pomocą fachowców odnowić podłogę.

 

Przed cyklinowaniem


Zanim podejmiemy decyzję o cyklinowaniu, trzeba się zastanowić i ocenić, jak duże są zniszczenia parkietu, a w związku z tym, jak intensywnego odnowienia potrzebuje dana podłoga. Jeżeli parkiet po prostu nosi zwykłe oznaki używania, czyli „ścieżki” chodzenia w najbardziej eksploatowanych miejscach, ślady po rozlaniu napojów lub inne tego typu zabrudzenia, prawdopodobnie wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Jednak, jeśli okaże się, że parkiet jest bardziej zniszczony, to warto będzie wykonać dwukrotne, albo nawet kilkukrotne cyklinowanie, aż dotrze się do powierzchni, na której nie będzie widać śladów poprzedniego używania.Przed pracami związanymi z cyklinowaniem, należy dane wnętrze odpowiednio przygotować. Wynieść z niego wszelkie meble i przedmioty, w tym firanki, zasłony, żaluzje i rolety. Trzeba będzie również usunąć listwy przypodłogowe. Przed bezpośrednim podjęciem cyklinowania, konieczne jest także dokładne oczyszczenie i odkurzenie podłogi

Cyklinowanie


Do cyklinowania parkietów najczęściej wykorzystuje się cykliniarki taśmowe. Na pierwszy rzut zakłada się papiery o granulacji 36, by potem stopniowo dojść do granulacji 120. Maszynę należy ustawić pod właściwym kontem, a podczas jej pracy odpowiednio ją prowadzić. Cyklinując często trzeba będzie uzupełniać pojawiające się ubytki w drewnie. Zazwyczaj wypełnia się je metodą szpachlowania za pomocą specjalistycznej masy. Powstała substancja miesza się z pyłem, jaki powstaje podczas cyklinowania, więc ostatecznie miejsc łatania nie będzie widać. Szpachlowanie wykonuje się podczas przedostatniego cyklinowania.

Jeśli chodzi o technikę prowadzenia cykliniarki, to jest ona bardzo ważna. Nie można cyklinować w dowolnym kierunku. Sposób prowadzenia tak pierwszego, jak i kolejnych cyklów, związany jest ściśle z ostatnim przejazdem, czyli tym z najniższą granulacją papieru. Aby uzyskać neutralny wygląd cyklinowanej powierzchni, należy maszynę w ostatnim cyklinowaniu prowadzić pod kątem do wszystkich klepek. Prowadzenie cykliniarki wzdłuż jednego rzędu i w poprzek drugiego, powstają wyraźnie widoczne pasy drewna jaśniejszego i ciemniejszego. Źle dobrane kierunki cyklinowania mogą doprowadzić do zarysowań, a nawet dodatkowych ubytków drewna, a błędy te widoczne będą dopiero po lakierowaniu.

W każdym pomieszczeniu są miejsca, gdzie nie da się cyklinować maszyną, bo okazuje się za duża. Wówczas należy skorzystać ze szlifierek kątowych, brzegowych (krawędziowych). Cyklinowanie takich trudno dostępnych miejsc jest bardzo ważne dla całego wyglądu podłogi, więc nie należy tego bagatelizować.  

Niezwykle istotnym etapem cyklinowania jest polerowanie, którego zadaniem jest zatarcie wszelkich różnic powstałych podczas pracy. Chodzi tu zwłaszcza o miejsca zetknięcia miejsc cyklinowanych dużą maszyną z miejscami cyklinowanymi urządzeniami brzegowymi.

Co jest ważne?


Żeby efekt cyklinowania był perfekcyjny, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Każdy fachowiec potwierdzi, że chodzi tu o:

- dobór właściwych kierunków szlifu – zależą one, oczywiście, od układu, wielkości i wzoru podłogi, a ponadto nie powinno się każdej warstwy szlifować w tym samym kierunku,

- należy zadbać o kondycję cykliniarki oraz jej odpowiednie wyregulowanie,

- trzeba zachować kolejność używania papierów ściernych,

- zadbać o prawidłowe wykończenie miejsc trudno dostępnych i brzegów podłogi,

- po cyklinowaniu należy podłogę dobrze oczyścić z pyłu i kurzu,

- starannie zabezpieczyć wycyklinowaną podłogę farbą lub lakierem,

- na co dzień dbać o dobrą kondycję parkietu czyszcząc go na bieżąco i chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Jak widać cyklinowanie niemal w stu procentach przywraca piękny i atrakcyjny wygląd parkietu. Jeśli zadanie zostanie dobrze zaplanowane i profesjonalnie wykonane, to takie odnowienie podłogi potrwa kilka dni. Można wtedy rodzinę wysłać na urlop, aby nie przeszkadzała, nie nawdychała się pyłu i nie nawąchała lakieru.

                                                                                                                                                    źródło budujesz.info

Warto wiedzieĆ

Dowiedz się więcej


Kerakoll Greenbuilding Conference - razem z naturą budujemy przyszłość
więcej »

Piękno drewnianych schodów
więcej »

Drewno na ogrzewaniu podłogowym                            więcej »    

Jak dobrać klej do parkietu?                                         więcej » 

Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa  więcej » 

 

Ostatnie realizacje

Efekty naszej pracy:

Kliknij link by przejść do galerii

Góra